Zaburzenia integracji sensorycznej - czym są i jak je rozpoznać?
Zaburzenia integracji sensorycznej - czym są i jak je rozpoznać?

W ciągu pierwszych lat życia u dziecka rozwijają się umiejętności sensoryczne. Są one związane z funkcjonowaniem wszystkich zmysłów, jak również ich wzajemnych powiązań i układów.

Zaburzenia integracji sensorycznej to nieprawidłowości w rozwoju układu zmysłów, które wpływają na zewnętrzne zachowania dziecka i jego trudności w wykonywaniu nawet najprostszych czynności dnia codziennego.

Ze względu na to, że objawy zaburzeń integracji sensorycznej są niezwykle szerokie, jeśli zauważymy u dziecka jakiekolwiek niepokojące objawy w zakresie układu zmysłów, powinniśmy zgłosić się do specjalisty, który oceni stopień rozwoju zmysłów.

Specjaliści dzielą objawy zaburzeń integracji sensorycznej na trzy grupy:

1. Dotyczące modulacji sensorycznej – obejmują one sposób regulacji reakcji na konkretne bodźce; wyróżniamy tu symptomy nad reaktywne, pod reaktywne oraz poszukiwanie wrażeń sensorycznych,

2. Dotyczące dyskryminacji sensorycznej – wśród nich znajdują się problemy z rozróżnianiem wrażeń docierających do dziecka,

3. Motoryczne o podłożu sensorycznym – obejmują problemy z planowaniem ruchu oraz realizacją tych planów.

Najczęściej występującymi symptomami są przede wszystkim nadwrażliwość na bodźce – zarówno dotykowe, jak i oralna, dyspraksja (zwana również zespołem niezgrabnego dziecka), a także niepewność grawitacyjna (objawia się lękiem przed zmianą pozycji).

Wśród innych symptomów znajdują się między innymi:
- niepokój czy kłopoty ze snem,
- niechęć do dotykania lub nadmierna chęć dotykania niektórych faktur
- problemy z wykonywaniem czynności dnia codziennego – myciem się czy ubieraniem, sznurowaniem botów czy zapinaniem guzików,
- trudności z koncentracją uwagi,
- impulsywność lub przeciwnie słabe reakcje na bodźce,
- utrata orientacji w otoczeniu,
- notoryczne mylenie strony prawej i lewej,
- problemy z jedzeniem, takie jak: krztuszenie się, odruch wymiotny czy nie chęć do spożywania niektórych konsystencji jedzenia
- strach przed sprzętami wymagającymi utrzymania równowagi
- problemy z prostymi pracami manualnymi, takimi jak chociażby wycinanie nożyczkami.

Objawy zaburzeń integracji sensorycznej mogą być rozpoznane zarówno w pierwszych miesiącach życia, jak i w przeciągu trzech lat.

Podjęta odpowiednio wcześniej terapia pozwala na poradzenie sobie z powstałymi trudnościami. Dzieci, u których stosuje się leczenie wspomnianych przez nas zaburzeń, mogą prowadzić normalne życie nawet, jeśli nie uda się zniwelować objawów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl