Zadbaj o prawidłowy rozwój swojej pociechy razem z nami!
Pierwsze miesiące życia dziecka to okres intensywnego rozwoju. Maluch powoli przystosowuje się do otaczającego go świata, tak innego niż ten, w którym był dotychczas. Z czasem również staje się ciekawe świata i na swój sposób próbuje go poznawać (najczęściej za pomocą wkładania do ust).
Warto poznać kolejne etapy rozwoju niemowlaka, aby mieć świadomość, co w danym momencie dzieje się w organizmie dziecka. Taka wiedza pomaga także dopasowywać wyposażanie i zabawki, które będzie odpowiednio dopasowane do możliwości i potrzeb dziecka.
Przez pierwsze tygodnie maluch przede wszystkim śpi – czasem nawet ponad 20 godzin dziennie. Odbiera bodźce w największym stopniu poprzez zmysł dotyku – dlatego tak ważny wtedy jest częsty kontakt z matką.
Z czasem maluch zaczyna być nieco bardziej aktywny i ciekawy świata. Staje się także bardziej ruchliwy – początkowo dotyka swojego brzuszka, nóżek czy ramion, potem zaczyna łapać również inne przedmioty. Rytm jego dnia stabilizuje się, a dziecko zaczyna gaworzyć oraz śmiać się.
Akcesoria dla niemowląt w naszym sklepie! Poznaj je już dziś!
Kiedy już dziecko potrafi utrzymywać przedmioty w dłoni, a pierwsze ząbki zaczynają się wyrzynać, warto zadbać o odpowiedni gryzak, który nie tylko złagodzi dolegliwość w obrębie jamy ustnej. Świetnym rozwiązaniem jest sensoryczny gryzak Ogobolli, który oprócz swojej podstawowej funkcji jest ciekawą zabawką dla malucha. Ta z kolei wpływa na prawidłowy rozwój koordynacji ruchowej i motoryki dziecka.
Z czasem możemy dostrzec niezwykle intensywny rozwój dziecka – tak naprawdę każdego dnia możemy dostrzec jakieś postępy, zarówno w mowie, umiejętnościach motorycznych czy sprawności. Dlatego też warto, aby w tym czasie rodzice byli przy maluchu – będą mogli cieszyć się ciągłymi postępami malucha. A chyba każdy rodzic pamięta, jak jego dziecko powiedziało pierwszy raz „mama” czy „tata”.
Należy pamiętać, że intensywność rozwoju dziecka nie zawsze przebiega tak samo – wpływa na to szereg czynników. Dlatego też niewielkie odchylenia od najczęściej przywoływanych etapów rozwoju niemowlaka nie powinny nas niepokoić.